Se alle dyrenes bedømmelser på Det Fynske Dyrskue 2016

Søndag 12. juni 2016 14:32
Modelkøerne på årets dyrskuet. De røde køer i baggrunden er fra Frede Serup Pedersen, Kerte, Søren Brems, Bjerne, og Lars Iversen, Stensby. De sortbrogede er fra Leif Sørensen, Hågerup, og Stokholmgård, Trunderup, og i forgrunden jerseymodellerne fra Karl Frede Madsen, Nr. Aaby, og Hans Chr. Halmø, Skårup. (Foto: Erik Hansen)

Sådan læses listen:

Listen er opdelt i dyrearter, dyreracer og holdkategorier - med de bedst placerede dyr (højeste pointantal nævnt først).

Foran de enkelte ejeres navne er nævnt det pågældende dyrs nummer i dyrskuekataloget, og efter navnet antal point ved bedømmelsen.

24 point er den absolutte topkarakter i dyrskuedommernes bedømmelsesskala. Derefter følger 23 point, 22 point osv.

Malkekvæg

Dansk Rød Malkerace

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt + protein

24 point:

401 Jacob Serup Pedersen, Kerte. (Ærespræmie) (Modelko ældste RDM)

23 point:

400 Stensgård v/Lars A. Iversen, Stensby.

4. kalvs køer og derover

23 point:

403 Stensgård v/Lars A. Iversen, Stensby. (Ærespræmie)

404 Familien Brems, Bjerne. (Ærespræmie)

405 Jacob Serup Pedersen, Kerte.

402 Jørgen Frederik Pedersen, Sallinge.

3. kalvs køer

23 point:

410 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

407 Jacob Serup Pedersen, Kerte.

409 Line og Ole Nielsen, Frørup.

2. kalvs køer

24 point:

416 Familien Brems, Bjerne. (Ærespræmie) (Modelko 2. og 3. kalvs køer RDM)

23 point:

417 Erik W. Rasmussen, Stenstrup. (Ærespræmie)

415 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

411 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

22 point:

418 Jacob Serup Pedersen, Kerte.

413 Line og Ole Nielsen, Frørup.

412 Jørgen Frederik Pedersen, Sallinge.

1. kalvs køer

Hold 5.1

24 point:

420 Familien Brems, Bjerne. (Ærespræmie) (Bedste yver)

24 point:

428 Erik W. Rasmussen, Stenstrup.

423 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

425 Line og Ole Nielsen, Frørup.

22 point:

430 Jacob Serup Pedersen, Kerte.

419 Erik W. Rasmussen, Stenstrup.

Hold 5.2

24 point:

440 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby. (Ærespræmie) (Modelko yngste RDM)

24 point:

438 Familien Brems, Bjerne.

439 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

441 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

442 Jørgen Frederik Pedersen, Sallinge.

22 point:

434 Erik W. Rasmussen, Stenstrup.

435 Jacob Serup Pedersen, Kerte.

Kvier

23 point:

444 Stengård v/Lars A. Iversen.

443 Lars Bebe, Bolteskov.

Holstein

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt + protein

23 point:

448 Inga Rasmussen, Hasmark. (Ærespræmie)

445 Stokholmgaard, Trunderup.

446 Leif Sørensen, Lydinge.

449 Leif Sørensen, Lydinge.

3 og 4. kalvs køer

23 point:

450 Leif Sørensen, Lydinge. (Ærespræmie) (Modelko ældste Holstein)

452 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde. (Ærespræmie)

458 Leif Sørensen, Lydinge.

22 point:

457 Inga Rasmussen, Hasmark.

2. kalvs køer

23 point:

467 Stokholmgaard, Trunderup. (Ærespræmie)

459 Stokholmgaard, Trunderup. (Ærespræmie)

466 Leif Sørensen, Lydinge.

22 point:

464 Gunnar Dyhre Hansen, Vester Skerninge.

468 Inga Rasmussen, Hasmark.

465 Inga Rasmussen, Hasmark.

1. kalvs køer

23 point:

473 Stokholmgaard, Trunderup. (Modelko yngste Holstein)

481 Leif Sørensen, Lydinge.

482 Leif Sørensen, Lydinge.

22 point:

479 Stokholmgaard, Trunderup.

Jersey

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt + protein

23 point:

486 Grønbjerg I/S, Nørreby. (Ærespræmie)

485 Anders Nielsen, Tårup. (Ærespræmie)

483 Arne og Hanne Jørgensen, Verninge.

22 point:

487 Peter Høj, Ny Stenderup.

4. kalvs køer

24 point:

491 Karl Frede Madsen, Nørre Aaby. (Ærespræmie) (Model Jersey ældre)

489 Hans Chr. Halmø, Skårup.

495 Tonny Kristiansen, Sanderum.

22 point:

490 Grønbjerg I/S, Nørreby.

3. kalvs køer

23 point:

504 Inga Rasmussen, Hasmark. (Ærespræmie)

502 Peter Høj, Ny Stenderup.

505 Hans Chr. Halmø, Skårup.

22 point:

499 Søbysøgård, Nr. Søby.

2. kalvs køer

Hold 15 a

23 point:

511 Karl Frede Madsen, Nørre Aaby. (Ærespræmie)

510 Arne og Hanne Jørgensen, Verninge.

508 Grønbjerg I/S, Nørreby.

22 point:

514 Tonny Kristiansen, Sanderum.

Hold 15 b

24 point:

522 Hans Chr. Halmø, Skårup. (Ærespræmie) (Modelko Jersey yngre)

23 point:

523 Palle Bjerggaard Hansen, Såderup.

521 Hans Chr. Halmø, Skårup.

520 Ole Stenholm, Måre.

22 point:

518 Søbysøgård, Nr. Søby.

21 point:

519 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde.

1. kalvs køer

Hold 16 a

23 point:

530 Peter Høj, Ny Stenderup. (Ærespræmie)

531 Ole Stenholm, Måre.

535 Peter Høj, Ny Stenderup. (Ærespræmie)

22 point:

525 Grønbjerg I/S, Nørreby.

527 Anders Nielsen, Tårup.

533 Anders Nielsen, Tårup.

Hold 16 b

23 point:

540 Peter Høj, Ny Stenderup. (Ærespræmie)

544 Hans Chr. Halmø, Skårup.

537 Palle Bjerggaard Hansen, Såderup.

22 point:

547 Peter Høj, Ny Stenderup, Ny Stenderup.

543 Palle Bjerggaard Hansen, Såderup.

546 Ole Stenholm, Måre.

Hold 16 c

23 point:

552 Grønbjerg I/S, Nørreby. (Ærepræmie)

553 Karl Frede Madsen, Nørre Aaby.

550 Grønbjerg I/S, Nørreby.

551 Hans Chr. Halmø, Skårup.

22 point:

548 Tonny Kristiansen, Sanderum.

549 Anders Nielsen, Tårup.


Kødkvæg

Blonde d’ Aquitaine

Kvier 1-1¼ år

22 point:

700 Heine Jensen, Gudbjerg.

Dexter

Tyre 3-5 år

23 point:

701 Kaj Christiansen Holmevang, Søndersø. (Ærespræmie) (Interbreed ældre handyr - bedste ældre handyr i racen)

22 point:

702 Michael Frederiksen, Kværndrup.

 Tyre 1-2 år

23 point:

704 Nina Bøg Trædholm, Etterup.

Køer 4 år og derover

23 point:

707 Kaj Christiansen Holmevang, Søndersø. (Ærespræmie)

706 Nina Bøg Trædholm, Etterup.

22 point:

708 Michael Frederiksen, Kværndrup.

Køer 3-4 år

23 point:

710 Randi Bebe, Bolteskov.

21 point:

709 Nygård v/Flemming Aage Hansen, Haarby.

Køer 2-3 år

23 point:

712 Nina Bøg Trædholm, Etterup. (Ærepræmie) (Bedste ældre hundyr i racen)

22 point:

711 Kaj Christiansen Holmevang, Søndersø.

Kvier 1-1¼ år

23 point:

714 Jens Holger Madsen, Morud. (Ærepræmie) (Bedste yngre hundyr i racen)

22 point:

713 Randi Bebe, Bolteskov.

Galloway

Tyre 2-3 år

23 point:

715 Villy Andersen, Røjle. (Bedste ældre handyr i racen)

Hereford

Tyre 3 år og derover

23 point:

716 Familien Brems, Bjerne. (Ærespræmie)

Tyre 2-3 år

23 point:

717 Lisa M. Pedersen/Lars Aarby Sørensen, Gammel Korup. (Ærespræmie, bedste ældre tyr i racen)

Tyre 10-13 mdr.

22 point:

718 DT Hereford v/Denise Andersen og Tomas Jæger, Ferritslev.

Tyre 7-10 mdr.

23 point:

719 Mike Emil Brems, Vejle. (Interbreed yngre tyre)

Køer 3 år og derover m/kalv

23 point:

722 Lisa M. Pedersen/Lars Aarby Sørensen, Gammel Korup. (Ærespræmie)

721 B.I. Hereford v/Keld Balle, Vester Hæsinge.                 

21 point:

720 Familien Brems, Bjerne.

Køer under 3 år m/kalv

24 point:

724 Moselund Hereford, Brændekilde. (Ærespræmie)

Kvier 18-22 mdr. 

22 point:

725 Familien Brems, Bjerne.

Kvier 15-18 mdr. 

23 point:

726 Familien Brems, Bjerne.

Kvier 12-15 mdr. 

24 point:

730 Leif Gross Jensen, Skalkendrup. (Ærespræmie, interbreed yngre hundyr)

23 point:

729 Leif Gross Jensen, Skalkendrup.

22 point:

727 Moselund Hereford, Brændekilde.

728 Merete Nielsen, Ståby.

Kvier 7-9 mdr. 

23 point:

732 Merete Nielsen, Ståby. (Ærespræmie)

733 Mette og Kaj Secher Jespersen, Ubberud.

22 point:

731 Merete Nielsen, Ståby.

Highland Cattle

Tyre 3-5 år

23 point:

736 Henrik Nielsen, Mesinge. (Ærespræmie, bedste highland)

22 point:

735 Jan Toftegaard Støckel, Svindinge.

Tyre 2-3 år

22 point:

738 Peter Henrik Jørgensen, Gundstrup.

737 Jørgen Ove, Veflinge.

Tyre 1-2 år

23 point:

744 Lene Gommesen, Tårup. (Ærespræmie, bedste yngre handyr i racen)

741 Lene Gommesen, Tårup.

742 Lene Gommesen, Tårup.

22 point:

740 Lene Gommesen, Tårup.

743 Labøllegaard v/Villy Rasmussen og Margith Bjerre, Labølle.

21 point:

739 Jan Toftegaard Støckel, Svindinge.

745 Jørgen Andersen, Gislev.

Tyre 6-12 mdr.

23 point:

747 Lene Gommesen, Tårup. (Ærespræmie)

748 Labøllegaard v/Villy Rasmussen og Margith Bjerre, Labølle.

746 Jeanette og Jens Erik Kimer-Jørgensen, Skalkendrup.

Køer 4 år og derover

23 point:

749 Peter Henrik Jørgensen, Gundstrup. (Ærespræmie)

Køer 3-4 år

23 point:

750 Henrik Nielsen, Mesinge. (Ærespræmie, bedste ældre hundyr i racen)

22 point:

751 Lene Gommesen, Tårup.

Kvier 2-3 år 

23 point:

752 Labøllegaard v/Villy Rasmussen og Margith Bjerre, Labølle.

753 Jeanette og Jens Erik Kimer-Jørgensen, Skalkendrup.

Kvier 1½-2 år 

22 point:

754 Labøllegaard v/Villy Rasmussen og Margith Bjerre, Labølle.

Kvier 1-1¼ år

23 point:

755 Jeanette og Jens Erik Kimer-Jørgensen, Skalkendrup. (Ærespræmie, bedste yngre hundyr i racen)

756 Labøllegaard v/Villy Rasmussen og Margith Bjerre, Labølle.

21 point:

759 Jørgen Andersen, Gislev.

Kvier 6-12 mdr.

23 point:

760 Henrik Nielsen, Mesinge.

Limousine

Tyre 1-2 år

24 point:

762 Flemming Smidt, Ferritslev. (Ærespræmie, bedste tyr i racen)

23 point:

763 Familien Mikkelsen, Kirkendrup.

Tyre 6-12 mdr.

23 point:

764 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

Køer 4 år og derover

24 point:

766 Simon Thaysen Smidt, Ferritslev. (Ærespræmie, interbreed ældre hundyr)

23 point:

767 Simon Thaysen Smidt, Ferritslev.

765 Familien Mikkelsen, Kirkendrup.

Køer 2-3 år

23 point:

769 Simon Thaysen Smidt, Ferritslev.

Kvier 2-2½ år 

23 point:

770 Familien Mikkelsen, Kirkendrup.

Kvier 1½-2 år 

22 point:

771 Michelle Høyer, Ferritslev.

Kvier 1¼-1½ år 

23 point:

776 Mathias Nymann Olsen, Haarby. (Ærespræmie, bedste yngre hundyr i racen)

Kvier 1-1¼ år 

23 point:

777 Familien Boye Larsen, Skovs Højrup. (Ærespræmie)

22 point:

781 Simon Thaysen Smidt, Ferritslev.

779 Mathias Nymann Olsen, Haarby.

780 Signe Thaysen Smidt, Ferritslev.

778 Familien Mikkelsen, Kirkendrup.

Kvier 6-12 mdr. 

23 point:

782 Simon Thaysen Smidt, Ferritslev. (Ærespræmie)

784 Familien Boye Larsen, Skovs Højrup.

22 point:

783 Familien Boye Larsen, Skovs Højrup.

22 point:

785 Familien Boye Larsen, Skovs Højrup.

786 Ole Nedergaard Nielsen, Ravnebjerg.

Murray Grey

Tyre 3-5 år

24 point:

787 Greyfarm v/Familien Hadberg-Rasmussen, Urup. (Ærespræmie, bedste ældre handyr i racen)

Tyre 1-2 år

22 point:

788 Greyfarm v/Familien Hadberg-Rasmussen, Urup.

Køer 4 år og derover

23 point:

789 Greyfarm v/Familien Hadberg-Rasmussen, Urup. (Bedste ældre hundyr i racen)

Kvier 1½-2 år

22 point:

792 Greyfarm v/Familien Hadberg-Rasmussen, Urup.

Simmental

Tyre 2-3 år

21 point:

795 Henrik Skaaning, Håstrup.

Tyre 1-2 år

23 point:

796 Jeppe Thorsen, Snave. (Ærespræmie) (Bedste tyr i racen)

22 point:

797 Jeppe Thorsen, Snave.

800 Kold College, Hjallese.

Køer 4 år og derover

23 point:

803 Jeppe Thorsen, Snave. (Ærespræmie)

22 point:

801 Henrik Skaaning, Håstrup.

Køer 3-4 år

23 point:

805 Henrik Sørensen, V. Egense Mark. (Ærespræmie)

804 Henrik Sørensen, V. Egense Mark.

808 Kold College, Hjallese.

22 point:

806 Rasmus Berg, Voldtofte.

807 Hans Berg, Voldtofte.

Kvier 2-2½ år

23 point:

810 Jeppe Thorsen, Snave. (Ærespræmie)

812 Hans Berg, Voldtofte.

22 point:

811 Jeppe Thorsen, Snave. 

Kvier 1¼-1½ år

23 point:

813 Jeppe Thorsen, Snave. (Ærespræmie) (Bedste yngre hundyr i racen)

Kvier 1-1¼ år

23 point:

814 Henrik Sørensen, V. Egense Mark.

Kvier 6-12 mdr.

21 point:

815 Henrik Sørensen, V. Egense Mark.

Heste

Frederiksborg

Hingste på 3 år

23 point:

001 Ebbe Olsen, Søby. 

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

002 Niels Erik Nielsen, Gudme.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

003 Ole Grill Andersen, Kværndrup.

004 Jette Enghuus, Vissenbjerg.

Oldenborg

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret - renstammet  

23 point:

005 Gitte Ebbesen, Ringe.

22 point:

012 Sandra Larsen, Nørre Aaby

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret - Forædlet  

23 point:

006 Rikke Flor Jensen, Bogense.

008 Tina Lindstrøm, Ringe.

007 Henriette Sørensen, Odense C.

22 point:

009 Gitte Ebbesen, Ringe.

011 Gitte Ebbesen, Ringe.

21 point:

010 Tenna Jørgensen, Munkebo.

Hopper på 2 år - Forædlet

23 point:

015 Jørgen K. Andersen, Broby.

Vallakker på 4 år og derover - renstammet  

22 point:

016 Peder Hauggaard, Veflinge.

Hoppesamling

23 point:

018 Gitte Ebbesen, Ringe.

Trakehner

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret 

22 point:

019 Charlotte Hermansen, Allested-Vejle.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

021 Lene Bang Christensen, Ejby.

Frieser

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret 

23 point:

022 Charlotte Kaae Westerled, Ullerslev.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret 

24 point:

025 Belinda Johansen, Assens.

23 point:

027 Karin Cruz Forsstrøm, Odense.

22 point:

023 Maria Petersen, Vester Skerninge.

026 Ulla Kofod Finnemann, Brenderup.

029 Maria Petersen, Vester Skerninge.

024 Jeanet Kristensen, Odense SV.

21 point:

028 Trine Jøhnk, Aarup.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

034 Camilla Blok, Årup.

030 Belinda Johansen, Assens.

22 point:

032 Ulla Bjørndal, Ringe.

031 Katrine Toft, Odense S.

033 Birthe Mogensen, Ringe.

Pura Raza Española

Hingste på 6 år og derover

23 point:

035 Stald Rohan v/Mette Andersen, Glamsbjerg.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23  point:

036 Maybritt Rønn, Otterup.

Hopper på 3 år

22 point:

037 Pernille Them Poulsen, Måle.

Hopper på 2 år

22 point:

038 Stald Rohan v/Mette Andersen, Glamsbjerg.


Angloaraber

Vallakker på 4 år og derover

22 point:

039 Katja Grønhøj Ribold, Munkebo.

Fuldblodsaraber

Hingste på 3 år

22 point:

040 Fanni Roth Rye, Broby.

21 point:

041 Anette Christensen, Broby.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

044 Anne Mette C. Knutzen, Hårby.

042 Louise Rasmussen, Otterup.

22 point:

045 Sisse Møller, Mesinge.

21 point:

043 Palle Nielsen, Ringe.

046 Line Jensen, Odense SV.

Hopper på 3 år

23 point:

049 Mia Hvid, Otterup.

048 Anika Buur Leth, Gislev.

Vallakker på 4 år og derover

22 point:

050 Natascha Nykjær, Munkebo.

052 Anne Birgitte Schou, Assens.

21 point:

051 Susanne og Roland Ulriksen, Gudme.

Travere

Vallakker på 4 år og derover

24 point:

053 Jannie Skov, Fåborg.

21 point:

055 Karina Andersen, Nyborg.

054 Karina Andersen, Nyborg.

Pinto

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

059 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

058 Anine Hansen, Ullerslev.

056 Dolly Rosenlyst, Gelsted.

057 Birthe Dralle, Agedrup.

Vallakker på 4 år og derover

22 point:

060 Birthe Dralle, Agedrup.

Dansk Varmblod

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

074 Janni Rosenkjær Brolund, Blommenslyst.

064 Maria Hansen, Tommerup.

075 Linda Bebe, Langeskov.

073 Vibeke Jørgensen, Ringe.

071 Sofie Klokker, Kerteminde.

065 Mie Jensen, Odense C.

22 point:

063 Lasse R. Bendixen, Martofte.

067 Vibeke Jørgensen, Ringe.

069 Jens Godskesen, Agedrup.

062 Janni Mortensen, Odense NØ.

061 Cecilie Mikkelsen, Odense SV.

21 point:

070 Nadja Therkildsen, Agedrup

072 Linda Rasmussen, Otterup.

068 Karina og Signe Andrea Jørgensen, Tommerup.

066 Katrine Lollesgaard, Broby.

Hopper på 3 år

23 point:

076 Stutteri Hjorth v/Jørgen Pedersen, Pejrup (Skuets bedste 3 års hoppe)

22 point:

077 Ditte Sofie Pedersen, Gudbjerg.

Hopper på 2 år

22 point:

078 Tina Jørgensen, Broby.

079 Stutteri Hjorth v/Jørgen Pedersen, Pejrup.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

081 Hanne Bjoll Vestergaard, Odense.

085 Signe Ilsøe, Odense C.

082 Anette Ribjerg Pedersen, Broby.

22 point:

083 Karina og Signe Andrea Jørgensen, Tommerup.

080 Jens Godskesen, Agedrup.

Hoppesamling

23 point:

086 Vibeke Jørgensen, Ringe.

Den Jyske Hest

Hingste på 2 år

22 point:

090 Martin Petersen, Ringe.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

093 Charlotte og Jesper Sørensen, Haarby.

22 point:

091 Marlene Broe Rasmussen, Bogense.

092 Bodil og Jørgen Rasmussen, Bogense.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

094 Stald Kærsgård v/Henrik & Julie Nymark, Svendborg.

095 Charlotte og Jesper Sørensen, Haarby.

22 point:

097 Bodil og Jørgen Rasmussen, Bogense.

099 Marlene Broe Rasmussen, Bogense.

098 Lena Nørreskov, Ringe.

Hopper på 3 år

24 point:

100 Stald Kærsgård v/Henrik & Julie Nymark, Svendborg.

Hopper på 2 år

23 point:

101 Bodil og Jørgen Rasmussen, Bogense.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

103 Charlotte og Jesper Sørensen, Haarby.

22 point:

104 Stald Kærsgård v/Henrik og Julie Nymark, Svendborg.

102 Charlotte og Jesper Sørensen, Haarby.

105 Jan Knudsen, Odense NØ.

Hoppesamling

23 point:

107 Charlotte og Jesper Sørensen, Haarby.

106 Bodil og Jørgen Rasmussen, Bogense.

Den Belgiske Hest

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

109 Hanne Storm Brems, Bjerne.

113 Lars Godskesen, Ferritslev.

110 Hanne Storm Brems, Bjerne.

112 Karina Nielsen Duerlund, Hesselager.

22 point:

111 Hanne Storm Brems, Bjerne.

108 Karina Nielsen Duerlund, Hesselager.

Hopper på 2 år

22 point:

114 Hanne Storm Brems, Bjerne.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

115 Casper Mohr, Agedrup.

Shire

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

116 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

Hopper på 2 år

22 point:

117 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

Vallakker på 4 år og derover

24 point:

119 Tine Kristensen, Otterup.

23 point:

120 Pia Graff Kristensen, Tommerup.

Tinker

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

123 Jens Olav Pedersen, Martofte.

22 point:

125 Gry Wolff, Ebberup.

21 point:

124 Gry Wolff, Ebberup.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

126 Jens Olav Pedersen, Martofte.

127 Toni Thomsen, Bogense.

Fjordhest

Hingste på 6 år og derover

24 point:

128 Helle Prinsholm og Kasper Hansen, Kværndrup (Skuets bedste hingst).

Hopper på 4 år og derover som foler i udstillingsåret

24 point:

129 Henriette Ellegaard Hindsgaul, Årslev (Skuets bedste følhoppe).

22 point:

130 Tanja Christensen, Frørup.

Hopper på 4 år og derover som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

136 Line Westergaard, Søndersø.

131 Elisabeth Jørgensen, Korinth.

22 point:

132 Sandra Hansen, Millinge.

133 Pia Ransborg Hansen, Årslev.

134 Maria Maden, Odense S.

21 point:

135 Mette Skjold Sørensen, Vissenbjerg.

Hopper på 3 år

22 point:

137 Arvid Kruse Nielsen, Ørbæk.

Hopper på 2 år

23 point:

138 Tanja Christensen, Frørup.

22 point:

139 Niels Frovin, Simmerbølle.

Vallakker på 4 år og derover

24 point:

148 Rikke Brandhøj, Stenstrup.

23 point:

151 Viktoria Haumann Høgh, Munkebo.

144 Charlotte Liedicke, Otterup.

149 Line Westergaard, Søndersø.

22 point:

152 Mette Skjold Sørensen, Vissenbjerg.

146 Anita Bommelund, Vissenbjerg.

141 Sabrina Nielsen, Odense S.

143 Stephanie Cornaby Elster, Odense V.

142 Henrik Cornaby Elster, Blommenslyst.

150 Camilla Nielsen, Oure.

21 point:

147 Sara Schou, Faaborg.

145 Michala Rughede, Aalestrup.

Vallakker på 3 år

22 point:

153 Anita Bommelund, Vissenbjerg.

Den Islandske Hest

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point:

155 Tage Hemmingsen, Langeskov.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

154 Pernille Janbæk Jørgensen, Langeskov.

158 Pernille Bue, Søndersø.

162 Signe Autzen, Odense SV.

160 Laura Nielsen og Susanne Dannaher, Svendborg.

161 Laura Nielsen og Susanne Dannaher, Svendborg.

22 point:

159 Laura Nielsen og Susanne Dannaher, Svendborg.

157 Lene Nieburg Hansen, Morud.

156 Christina Jespersen, Tommerup.

21 point:

163 Christina Jespersen, Tommerup.

Hopper på 3 år

22 point:

164 Tage Hemmingsen, Langeskov.

Hopper på 2 år

23 point:

167 Mie Knudsen, Morud.

166 Tage Hemmingsen, Langeskov.

22 point:

165 Pernille Janbæk Jørgensen, Langeskov.

Vallakker på 4 år og derover

24 point:

183 Villy Hedebo Knudsen, Søndersø.

175 Pernille Bue, Søndersø.

23 point:

178 Kristian Skammelsen, Søndersø.

174 Diana Snoer Hansen, Måre.

171 Tage Hemmingsen, Langeskov.

182 Pernille Møller Rasmussen, Kerteminde.

176 Vicky Darré, Langeskov.

180 Rikke Kallesen, Gelsted.

22 point:

179 Anna-Maria Madsen, Odense N.

177 Natalie Fischer, Otterup.

169 Tage Hemmingsen, Langeskov.

181 Kevin Pedersen, Ørbæk.

173 Cecilia Rosell, Tommerup.

170 Stutteri Tøjsbo, Odense SV.

172 Tage Hemmingsen, Langeskov.

21 point:

186 Tage Hemmingsen, Langeskov.

168 Kristian Skammelsen, Søndersø.

Vallakker på 3 år

22 point:

187 Tage Hemmingsen, Langeskov.

Vallakker på 2 år

22 point:

188 Tage Hemmingsen, Langeskov.

189 Charlotte Elman Handberg, Ullerslev.

Hoppesamling

22 point:

190 Tage Hemmingsen, Langeskov.

Haflinger

Hingste på 4 og 5 år

23 point:

191 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

21 point:

192 Gitte Rask Nielsen, Stenstrup.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

202 Pia og Michael Pedersen, Kerteminde.

195 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

199 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

22 point:

201 Lotte Andersen, Aarup.

194 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

197 Ann-Charlott Christiansen, Tranekær.

203 Pia og Michael Pedersen, Kerteminde.

21 point:

198 Heidi Albrekt, Aarup.

200 Stella Christensen, Ferritslev.

193 Aja Lauritsen, Ringe.

196 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

Hopper på 3 år

21 point:

204 Louise V. Sørensen, Ørbæk.

Hopper på 2 år

23 point:

206 Pia og Michael Pedersen, Kerteminde.

22 point:

205 Aja Lauritsen, Ringe.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

208 Andrea Skyggebjerg, Vissenbjerg.

22 point:

209 Maria Tjawst Frederiksen, Bogense.

21 point:

207 Cecilie Christensen, Ringe.

Hoppesamling

22 point:

210 Gitte Rask Nielsen, Stenstrup

Palomino

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

212 Andrea Skyggebjerg, Vissenbjerg.

211 Ditte Bertelsen, Otterup.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

213 Simone Packness, Martofte.


Dansk Sportspony

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

214 Hans Hedemand, Odense SØ.

221 Marlene Pedersen, Ullerslev.

219 Mette Joost Hansen, Assens.

22 point:

215 Pia Thinesen, Ullerslev.

217 Inge Merete Godsk Pedersen, Broby.

216 Marlene Pedersen, Ullerslev.

21 point:

218 Mette Joost Hansen, Assens.

222 Inge Merete Godsk Pedersen, Broby.

220 Mette Joost Hansen, Assens.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

223 Pia Thinesen, Ullerslev.

22 point:

224 Ulrik, Assens.

Connemara

Vallakker på 4 år og derover

22 point:

225 Louise Toft Nielsen, Otterup.

New Forest

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

24 point:

226 Anne og Claus Koch, Faaborg.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point:

232 Lene Lange og Fritz Hansen, Odense N.

23 point:

228 Bettina Zoega Bieskjær, Marslev.

229 Anna Sofie Skov Larsen, Blommenslyst.

22 point:

231 Diana Ahlstrøm Nielsen, Ringe.

233 Vivi Lyholm, Glamsbjerg.

230 Vivi Lyhol, Glamsbjerg.

21 point:

227 Selina Kennedy, Odense M.

Hopper på 3 år

23 point:

235 Familien Jensen, Odense V.

234 Jette Andersen, Glamsbjerg.

Hopper på 2 år

22 point:

237 Diana Ahlstrøm Nielsen, Ringe.

236 Cecilie Andersen, Ringe.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

238 Familien Storm Leth, Kværndrup.

Vallakker på 2 år

22 point:

239 Sidse Rasmussen, Årslev.

Welsh Pony & Cob avlen

Sec. A - Hopper på 4 år og derover, som ikke foler I udstillingsåret

23 point:

240 Lars Frandsen, Agedrup (Skuets bedste hoppe på tværs af racerne)

22 point:

241 Familien Granhøj, Kværndrup.

Sec. A - Hopper på 3 år

23 point:

242 Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen, Ejby.

Sec. A - Hopper 2 år

22 point:

243 Hulda og Mette Jensen, Aarup.

21 point:

244 Sanni Steinskog Kristiansen, Langeskov.

Sec. A - Vallakker på 4 år og derover

22 point:

245 Østergaard, Hesselager.

Sec. B - Hopper 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

22 point:

246 Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing.

Sec. B - Hopper 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

247 Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing.

21 point:

248 Østergaard, Hesselager.

Sec. B - Hopper på 3 år

22 point:

250 Chirie og Brian Laulund-Pedersen, Rudkøbing.

19 point:

249 Heidi Albrekt, Aarup.

Sec. C - Hingste på 6 år og derover

21 point:

251 Jens Godskesen, Agedrup.

Sec. C - Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

254 Stutteri Gribsvad v/Benth Olesen, Ejby.

253 Hulda og Mette Jensen, Aarup.

22 point:

252 Østergaard, Hesselager.

Sec. C - Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

22 point:

255 Cecilie Louise Rasmussen, Odense.

Sec. C - Hopper på 2 år

21 point:

256 Finn Pliniussen, Tommerup.

Sec. C - Vallakker på 3 år

21 point:

257 Jeanett Pedersen, Oure.

Sec. F - Vallakker på 4 år og derover

20 point:

258 Østergaard, Hesselager.

Dartmoor

Hingste på 4 og 5 år

23 point:

259 Ann Edal, Harndrup.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

260 Familien Storm Leth, Kværndrup.

22 point:

261 Knud Otto Pedersen, Odense NV.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

262 Charlotte Larsen, Tørresø.

Hopper på 3 år

23 point:

263 Familien Storm Leth, Kværndrup.

Hopper på 2 år

21 point:

264 Svend Rosendahl, Blommenslyst.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

265 Camilla Warncke Nielsen, Fåborg.

22 point:

266 Anine Hansen, Ullerslev.

Shetlandspony

Hingste på 6 år og derover

23 point:

267 Ole Skårup, Faaborg.

Hingste på 2 år

21 point:

268 Bendtsminde/Jeanie Lindharth, Tommerup.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

24 point:

273 Lene Sønderskov, Aarup.

270 Stutteri Bøgeskov, Aarup.

23 point:

269 Maria Lykke Nielsen, Ørbæk.

271 Dorte Rande, Føns.

274 Stutteri Bøgeskov, Aarup.

22 point:

272 Heidi Møller Larsen, Kværndrup.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

24 point:

275 Lene Pedersen, Otterup.

277 Rikke Rodt, Haarby.

23 point:

278 Stutteri Bøgeskov, Aarup.

22 point:

276 Heidi Møller Larsen, Kværndrup.

279 Sara Schou, Faaborg.

Hopper på 3 år

24 point:

280 Bettina Bøjsen, Assens.

23 point:

281 Lene Sønderskov, Aarup.

Hopper på 2 år

22 point:

282 Lene Pedersen, Otterup.

Vallakker på 4 år og derover

22 point:

283 Stella Højkilde Knudsen, Otterup.

Miniatureheste

Hingste på 3 år

23 point:

284 Jill Poulsen, Odense C.

Hingste på 2 år

22 point:

285 Lya Kragh Mortensen, Vester Skerninge.

Hopper på 4 år og derover, som foler i udstillingsåret

23 point:

286 Jane og Sabine Friis Jensen, Årslev.

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

291 Lise Andersen, Bogense.

293 Jane og Sabine Friis Jensen, Årslev.

22 point:

288 Maria Møller Davidsen, Otterup.

290 Jens Godskesen, Agedrup.

287 Stutteri Tøjsbo, Odense SV.

292 Stine Louise Andersen, Søndersø.

21 point:

289 Frederikke Rask, Odense N.

Hopper på 3 år

21 point:

295 Jill Jespersen, Langeskov.

Hopper på 2 år

23 point:

296 Jane og Sabine Friis Jensen, Årslev (Skuets bedste 2 års hoppe)

299 Lise Andersen, Bogense.

22 point:

297 Jens Godskesen, Agedrup.

298 Jill Poulsen, Odense C.

Vallakker på 4 år og derover

23 point:

301 Maria Møller Davidsen, Otterup.

302 Helle Rygaard Okkerholm, Søndersø.

304 Lya Kragh Mortensen, Vester Skerninge.

22 point:

303 Majbrit Brunebjerg, Årslev.

300 Jill Havbæk Jespersen, Langeskov.

Vallakker på 2 år

22 point:

305 Stine Louise Andersen, Søndersø.

Hoppesamling

23 point:

306 Jane og Sabine Friis Jensen, Årslev.

Æsler

Hopper på 4 år og derover, som ikke foler i udstillingsåret

23 point:

307 Tove og Knud Erik Grønbek Rasmussen, Ringe.

22 point:

308 Tove og Knud Erik Grønbek Rasmussen, Ringe.

Får

Såne

Får 3 år og derover med lam

23 point:

701 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

22 point:

700 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

Får 2 år med lam

22 point:

702 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

703 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

Får 1 år med lam

23 point:

705 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

22 point:

704 Anette Kvols Fjordvang, Otterup.

706 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

707 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

21 point:

708 Anette Kvols Fjordvang, Otterup.

Får 1 år uden lam

23 point:

711 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

22 point:

710 Anette Kvols Fjordvang, Otterup.

709 Anette Kvols Fjordvang, Otterup.

Vædder 2 år

23 point:

712 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg. (Ærespræmie, Blå bånd)

Vædder 1 år

23 point:

714 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg. (Ærespræmie, Blå bånd)

713 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

Rygja

Får 2 år med lam

22 point:

715 Lungholt Lam v/Mette Marie Lungholt, Glamsbjerg.

Texel

Får 3 år og derover med lam

23 point:

717 Michael Frederiksen, Kværndrup. (Ærespræmie) (Bedste Texel får, Blå bånd)

716 Michael Frederiksen, Kværndrup.

22 point:

718 Michael Frederiksen, Kværndrup.

719 Svend Dahl Jensen, Vester Skerninge.

Får 2 år med lam

23 point:

721 Svend Dahl Jensen, Vester Skerninge.

720 Michael Frederiksen, Kværndrup.

Får 1 år uden lam

23 point:

722 Gerda Pedersen, Harndrup. (Ærespræmie, Blå bånd)

723 Gerda Pedersen, Harndrup.

724 Svend Dahl Jensen, Vester Skerninge.

Vædder 1 år

22 point:

725 Michael Frederiksen, Kværndrup.

726 Svend Dahl Jensen, Vester Skerninge.